Folytatódik az óraipar első nagy(obbacska) “zöld” márkájának története. A Baume et Mercier Baume Ocean Limited Edition mintha irányváltást is jelezne.
A bő két évvel ezelőtt indított, Baume névre hallgató márkában úgy tűnik, még mindig van potenciál. Eredetileg csupán formailag tartozott a Baume & Mercier alá, de a járvány hatására még részleges függetlenségét is fel kellett adnia. A Baume immár csupán egy szelete a Baume & Mercier-nek.
Hogy erre mennyire vágynak a Baume & Mercier-nél, csak találgatni lehet. Tény, hogy a márka a 2010-es évek elején nem volt éppen formában, és a Clifton kollekció, illetve a Baumatic manufaktúra szerkezet kellett ahhoz, hogy kimozduljanak a holtpontról. A koronavírus értelemszerűen őket is “megfertőzte”, és borítékolni lehet, hogy nem azok a számok jöttek 2020-ban, mint amit 2019-ben elterveztek. A visszaesés pontos mértéke természetesen nem ismert, hiszen a Richemont-csoport, amelyhez a márka tartozik, nem közli márka szerinti bontásban az eredményeket. Ennek tetejében ilyenkor megkapni egy olyan márkát, amely még éppen kibontakozóban van, nem biztos, hogy örömujjongást váltott ki.
Más
Pedig ez a konkrét Baume-modell látványosan különbözik az összes Baume & Mercier karórától. Igaz, a tok a két évvel ezelőtti Baume Iconic/Custom formavilágát örökölte, a számlap azonban alapjaiban különbözik mind a Baume & Mercier, mind pedig a Baume korábbi formavilágától. Egy külön utas, minimalista stílusú számlapra pillanthatunk. Egyedi megoldásai között említendő a központban lévő óraskála, illetve az ehhez tartozó szokatlan méretű óramutató. Lehetett volna nagyon rövid, hisz a skála elhelyezése annyira központi. Ez azonban nehézkessé tette volna a leolvasást, és talán komikusnak is hatott volna. Ehelyett inkább szinte egészen az óra peremén lévő percskáláig nyújtották meg, és lumineszcens festékkel jelölték az óraskála fölötti részt. Így egyrészt sokkal könnyebb a leolvasás, másrészt érdekes formatervezési elem is. Ahogy egyébként az ellenkező irányba megnyújtott része is az óramutatónak.
Szokatlan a megjelenés, ahogy a tok felépítése is. Annak nagy része ugyanis műanyag palackok kupakjából készült. Egész pontosan olyanokból, amelyek a tengerekből, óceánokból emeltek ki. Itt a Baume a WFO (Waste Free Oceans – hulladékmentes tengerek/óceánok) szervezettel dolgozik együtt, akik az “alapanyagot” szolgáltatják. A biztonság kedvéért a műanyaghoz üvegszálat is kevertek, az így kapott tokot pedig alumíniummal borították. A fülek anyaga azonban a terhelés miatt természetesen szín alumínium.
Már svájci
Szintén újítás, hogy immár szerepel a számlapon a “Swiss Made” felirat. Ezzel tehát már a mechanikus szerkezet is svájci, igaz nem saját, hanem beszállítóé. Konkrétan egy alap Sellitát, az SW-200 kalibert találjuk a számlap alatt. Mindez persze az árban is megmutatkozik Egyharmadnyival haladja meg a korábbi, Miyota-szerkezetes Baume modellek árát. Egészen pontosan 1330 frank a listaár.
Rövid, de lehet, hogy még középtávon is inkább csak vinni fogja a pénzt a Baume. Ugyanakkor a Baume az első komolyabb szereplő a “zöld” órák piacán, és bizonyára képes lesz egy viszonylag széles vásárlói réteget megszólítani elsősorban a Nyugat-Európában, illetve Észak-Amerikában. Ez utóbbi helyen ráadásul meglehetősen jól is teljesít a Baume & Mercier. Egy új piac nyitásánál pedig kiemelkedő fontosságú, hogy ki az első, és meddig marad egyedül. Ebből a szempontból a Baume jól áll. A Richemont-csoport pedig egy ideig biztosan hajlandó finanszírozni.