Glashütte Original Senator Excellence Perpetual Calendar – Limited Edition

Nem szokványos kijelzésű öröknaptár nem szokványos külsővel: Glashütte Original Senator Excellence Perpetual Calendar – Limited Edition.

A Swatch-csoport német márkáját inkább a szigorú megjelenésű óráiról ismerjük, ha azokat bonyolultabb komplikációval is ellátják. Úgy tűnik azonban, hogy az elmúlt években tapasztalható merészebb színválasztás már itt is megjelent. Persze azért még nem olyan vehemenciával, mint például a Sixties vagy Seventies kollekcióban, de ne legyünk telhetetlenek.

Az immár bő két évtizedes öröknaptáras komplikációval ellátott modelljüket utoljára 2017-ben frissítették. Akkor azonban nem pusztán a külső átszabását jelentette, hanem új kaliberrel is felvértezték. Ahogy a névből is kiderül, a 36-12-es szerkezete a márka 36-os alapkaliberére épül, azaz szilícium hajszálrugója mellett manapság egész kellemesnek mondható 100 órás járástartalékkal rendelkezik. További érdekessége az óra belvilágának a szerkezet rögzítése: bajonett zárhoz hasonlóan kerül a tokban lévő helyére, így elvileg a durvább „megrázkódtatások” is hidegen hagyják.

Nem mindennapit hétköznapra

Hiába öröknaptáras az óra, egyértelmű, hogy napi viselésére, nem pedig pusztán alkalmi kiegészítőnek szánták. Kár is lenne elrejteni az ugyancsak egyedinek mondható számlapi elrendezést. Hiába mondható a Senator-kollekció a márka konzervatívabb külsejű termékének, az öröknaptáras kivitel külseje sokkal közelebb áll a(z) (látszólagos) aszimmetriával dolgozó Pano-kollekcióhoz. Ezért a nagy méretű, osztás nélküli dátumablak tehető felelőssé, amelynek kötelezően négy óránál van a helye. A többi kijelzés, így a hónapok, napok és a szökőév a számlap felső felén kaptak helyet, míg a méretes dátumablakot a holdfázis ellensúlyozza.

Glashütte Original Senator Excellence Perpetual Calendar – Limited Edition - természetes fényben a kék nem ennyire élénk
Glashütte Original Senator Excellence Perpetual Calendar – Limited Edition – természetes fényben a kék nem ennyire élénk

Nem volt könnyű a megtalálni a különböző kijelzések egymáshoz képesti megfelelő arányát, és jobban megnézzük, akkor a 6 óránál van is egy kisebb „légüres tér”. Fogjuk fel úgy, hogy pálcika emberünk épp széttárt kezekkel ugrál (szökőév a fej, hónap, nap a két kar, dátum és holdfázis pedig a lábak). Teszi ezt azért, mert végre megszabadult a sokáig csak fehér vagy fekete színű számlaptól. A mostaninak opál rózsaszín a hivatalos neve, de órásberkekben egyszerűen csak lazacszínűnek titulálják. A galvanizálással előállított számlapot természetesen már a márka saját számlapüzemében készítik, amely nélkül szinte biztosan nem lehettünk volna tanúi a márka utóbbi években bekövetkezett „kiszínesedésének”.

Glashütte Original Senator Excellence Perpetual Calendar – Limited Edition
Glashütte Original Senator Excellence Perpetual Calendar – Limited Edition

Szintén újdonság, hogy a római számjegyeket szerelték, nem pedig festettek, és a beeső fény erejétől függően akár feketének is tűnhetnek. Ugyanez a helyzet az öröknaptár értékeit kijelző tárcsák háttérszínével. Látszik, hogy adtak a részletekre, és színben az indexekhez, illetve a szintén kék bőrszíjhoz igazították. Tették mindezt annak ellenére, hogy a modellből mindössze 100 darab készül.

Glashütte Original Senator Excellence Perpetual Calendar – Limited Edition - csattal nagyon más az óra hangulata
Glashütte Original Senator Excellence Perpetual Calendar – Limited Edition – csattal nagyon más az óra hangulata

Valószínűleg hamar el is fog fogyni, hiszen igazán üde színfolt a meglehetősen konzervatív komplikációnak tekinthető öröknaptáras órák világában. A 20500 (21700 csattal) eurós ár pedig versenytársakkal összehasonlítva nem is tűnik olyan vészesnek, de azért nem agresszívnak sem nevezhető.

Glashütte Original