Ulysse Nardin Freak X Gold Enamel

A Freak kistestvére meglepően gyorsan lett népszerű, erejét pedig eddig legjobban az Ulysse Nardin Freak X Gold Enamel mutatja.

Ha van olyan karóra, amely valóban megérdemli az olyan hangzatos jelzőket, mint forradalmi, ikonikus stb, akkor az a Freak. A 2001-ben bemutatott modell nyilván nem mindenkihez szólt, de jelentőségét senki nem vitatja. Nem csupán megjelenése és műszaki megoldásai voltak különlegesek, hanem anyaga használata is. Itt mutatkozott be ugyanis az óraiparban először a szilícium.

Bár különlegességek a többi kollekciókban is fellelhetőek, összességében a Freak kollekció tekinthető tulajdonképpen a márka csúcsának. Fölötte már csak a percismétlő és a számlapon mozgó alakokat felvonultató automatákat találjuk, amelyek azonban annyira exkluzívak, hogy még a honlapon sem szerepelnek. Annak érdekében, hogy a modell népszerűségét anyagilag is ki tudják használni 2019-ben megszületett a Freak X, amely megjelenésében nagyban emlékeztetett a Freakre, de két nagyon lényegesen ponton különbözött: volt koronája, és automata felhúzású volt.Ulysse Nardin Freak X Gold Enamel dial

Kockázatos zománc

Úgy tűnik azonban, ezzel a piac meg tudott barátkozni. Erről árulkodik, hogy egy Freak X-ben mutatkozik be először a zománcozás egy különleges fajtája, a flinqué zománc. Tulajdonképpen egy gilosált felület zománcozásáról van szó, amely rendkívül magas munkaigénye miatt különleges. Oly annyira, hogy a gilosált számlapjairól ismert Breguet-nél is csak igen ritkán találkozni vele. A gond a zománcozás magas selejtaránya. A gilosálás ugyanis még csak megoldható, ám az addig befektetett munka a zománcozás alatt elveszhet. Selejtek márpedig garantáltan lesznek, nem is kevés.

Ennek ellenére ennél a Freak X modellnél nem aprózták el, aranyból készül a számlap. Ez tartalmazza az óramutatót is, azaz az egész számlap 12 óra alatt körbejár. Értelemszerűen a szerkezet is, hiszen annak is szemtanúi lehetünk. Persze a percmutató a szilíciumból formált billegővel is körbetáncol, igaz, neki nyilván csak 60 perc kell ehhez.Ulysse Nardin Freak X Gold Enamel soldat

A színjátékot egy titánból és aranyból összeállított, 43 milliméter átmérőjű és 13,38 milliméter magas tok foglalja keretbe. Ezzel nagyjából azon a határon mozog, ahol még az ingujj alatti viselés megoldott, de nyilván nem feltétlenül kell ezt a darabot elrejteni.

Értelemszerűen limitált mennyiségben, csupán 120 példányban készül az óra, és egyben a legdrágább Freak X modell is. A 46000 frankos ár egy harmaddal haladja meg a többi Freak X modell árát, de még így is csupán harmada a klasszikus Freak modellekhez képest.

Ulysse Nardin