Még tavasszal debütált a Parmigiani Fleurier Tonda PF Sport Chronograph Ultra-Cermet, most már boltokban is találkozni vele.
A név valószínűleg keveseknek cseng ismerősen, amiről részben maga a márka is tehet. Ők inkább a visszafogottságban hisznek, mintsem az egymást túllicitáló harsány marketing kampányokban. Hogy ez mennyire sikeres, az kérdéses, hiszen iparági pletykák szerint a márka már több éve eladó. Persze kényszerről nincs szó, hiszen a márka mögött egy igen tőkeerős alapítvány áll, és az sem kizárt, hogy meggondolják magukat.
Ha így történik, akkor az egyértelműen a jelenlegi vezetésnek és a Tonda PF modellcsaládnak lesz köszönhető. Már alkollekció is született, a Tonda PF Sport, amelyet sokan a „jóárasított” Tonda PF-nek neveznek. Ténylegesen azonban mindössze arról van szó, hogy csat helyett alapból valamilyen szíjjal szállítják az órát, így érve el egy enyhén (10%, vagy annál kisebb) kedvezőbb árat.
A Tonda PF Sport erejét mutathatná az is, hogy itt debütál először az Ultra-Cermet modell. A hangzatos név egy kerámia-titán kompozit anyagot takar, innen a név is (Ceramic/Metal). Az anyag előnye a szokásos rozsdamentes acélhoz képest jóval nagyobb karcállósága (6,5szer keményebb), a felületek szebb fénye, és persze könnyedsége is. Értelemszerűen jóval körülményesebb megmunkálni. Éppen ezért a recézett lünettát aligha forgácsolással készítették, hanem eleve így öntötték. Szintén ebből az anyagból készült a tok összes többi eleme, de még a szíj zárja is.

A számlapról a Tonda PF Sportok megszokott arcát láthatjuk viszont, azaz egy meglehetősen letisztult számlapi képet. A két színváltozatot (London szürke, Milánó kék) a márka arculatához igazították, így értelemszerűen visszafogottak, és inkább a tok anyagának árnyalatához igazították. A dátumablakot is száműzték, hogy tényleg semmi se zavarja a számlap harmóniáját. Ez utóbbit lehet hibaként is értelmezni, hiszen az órát pont mindennapi viselésre szánják.

Valamiért valamit
Kárpótolhat azonban a PF070-es manufaktúra kaliber. Integrált kronográf kaliberről beszélünk, ráadásul emelt frekvenciával, azaz a szokásos 4 Hz helyett 5 hertzen üzemel. Kimondottan fiatal, alig két éves kaliberrel van dolgunk, de a márkánál valóban értenek a szerkezetekhez. Nem véletlenül tekintik korunk svájci kronográf szerkezetei közül az egyik legjobbnak.
Ahogy említettük fentebb, a Tonda PF Sport kollekciót szokás a Tonda PF olcsóbb verziójának tekinteni. Az Ultra-Cermet változatra azonban ez a legkevésbé sem igaz. A tok anyaga miatt itt az idáig kizárólag rozsdamentes acélból készül alkollekció modelljeihez képest közel 50 százalékos felárral kell számolni, azaz elérjük a 40000 frankot. Ez jelentős felár, de egyben jó indikátora lehet annak, hogy a piac hajlandó lesz-e elfogadni ezt az anyagot egy viszonylag ismeretlen, de valódi értéket is nyújtó márkától.