Kereken tíz éves a Glashütte Original Senator Chronometer, és erről természetesen illik megemlékezni. De hogyan nyúljanak az egyik legsikeresebb modelljük formavilágához anélkül, hogy alapjaitól újítanák meg?
A válasz egyszerű: sehogy. Pontosabban alig észrevehetően. A Senator Chronomter ugyanis a hajókronométerek, pontosabban a “Deckuhr” (szó szerint: fedélzeti óra) formavilágát követi, és így természetesen az esetleges módosítások meglehetősen szűk határok között mozoghatnak csak. A számlapot tekintve gyakorlatilag nem változott semmi. Mindent ugyanott találunk, azaz a nagyméretű kismásodpercet a számlap alján, a kisebbre szabott járástartalékot a napszak-kijelzéssel egyetemben pedig annak felső részén.
Egymás mellé téve az elődöt és az új órát utóbbi mégis modernebbnek tűnik, bár elsőre nehéz megmondani, hogy miért. Amint viszonylag hamar észreveszünk, az a tok anyaga. Az évforduló alkalmából kiadott modell vörösaranyból (75% arany, 25 réz) készül, míg elődje annak alváltozatából, rózsa aranyból (75% arany, 22,25% réz, 2,75% ezüst). Magyarul az újoncnak valamivel melegebb a fénye és ezzel persze igazodik az aktuális trendhez. A ráncfelvarráson átesett kiadás azonban nagyobbnak is tűnik, holott az átmérő maradt 42 milliméter. Erre a magyarázat a keskenyebb lünetta, ami miatt kecsesebbnek hat. Szintén ezt az érzetet erősítik a számlapon lévő számjegyek és skálák. Valóban valamivel kecsesebbek is ezek. A számlapot ugyanis a márka saját, fekete-erdei számlapüzemében készíti, így pontosan olyan tud lenni, amilyennek elképzelik, nem kell kompromisszumot kötni.
Ami nem változott, az a 44 órás járástartalékkal bíró, kézi felhúzású 58-01-es kaliber. Bár combosnak már nem nevezhető ez a teljesítmény, a szerkezet mégis versenyképes. A magyarázat a precíz állítás lehetősége. A koronát kihúzva a másodpercmutató nem pusztán megáll, hanem egyben a 60-as értékre ugrik és persze ott is marad, amíg a koronát vissza nem toljuk. Ezt egészíti ki a percmutató azon képessége, hogy állításnál pontosan egész értékekre ugrik, így az emberi tényező, mint hibaforrás teljesen kizárható. Egyedüli kritikai észrevétel a dátum állítása. Az évforduló alkalmából igazán vehették volna a fáradságot, hogy a koronával is állíthatóvá tegyék a dátumot, megszabadulva ezzel a süllyesztett nyomógombtól. Kézi felhúzású szerkezetről van szó, azaz feltehetőleg viszonylag sokszor kell majd állítani a dátumot. Óraforgató itt nyilván nem segít, így sokszor előfordulhat, hogy feledékenység miatt megáll majd az óra.
Persze azt is látni kell, hogy ezzel az órával azért illik foglalkozni. Bár nem hajókronométer, de mégiscsak azok örököse. Hajókronométerekből pedig a márka elődje, a GUB 27 éve alatt, csak nagyjából 8000 darabot gyártott. Összevetésképpen a legkékvérűbb glashüttei márka, az A. Lange & Söhne kb. 5000 órát készít évente. Nem is adják olcsón a Senator Chronometert: 25700 eurót kérnek érte.