Raymond Weil Freelancer RW1212 Skeleton

Nem kellett sokat várni arra, hogy a márka saját kaliberének bemutatása után a Raymond Weil Freelancer RW1212 Skeleton formájában megjelenjen a csontvázasított változattal.

Csupán egy év telt el, ami óraipari mércével mérve rendkívül rövid idő. Persze az sem kizárt, hogy a saját szerkezet, az RW1212-es kaliber tervezésénél már elve számoltak egy csontvázasított szerkezet megvalósításával. Megtehették, hiszen a Raymond Weil saját gyártókapacitás híján a Sellitával gyártat, amely azért bőven rendelkezik tapasztalatokkal. A kaliber nagy dobása, hogy a billegőt a hátlap oldaláról a számlap felőlire helyezi, és ott egy látványos híddal fedi.

Persze nem a Raymond Weil találta ki elsőként, hogy a billegőt a számlap felőli oldalra tegyék, ahogy azt sem, hogy a billegő pontosan hat órába kerüljön. A tourbillon megjelenését idéző híd azonban meglehetősen ritkán látható külsőt kölcsönöz az ezzel a kaliberrel szerelt óráknak. Arról nem is beszélve, hogy az RW1212-es kaliber szerelt Raymond Weil órák kedvezőbb ársávban találhatóak, mint a hasonló tulajdonságokkal rendelkező konkurens modellek.

Raymond Weil Freelancer RW1212 Skeleton - ehhez a cgi-hez nincs mit hozzáfűzni
Raymond Weil Freelancer RW1212 Skeleton – ehhez a cgi-hez nincs mit hozzáfűzni

A csontvázasított kivitel részleteiben valóban szépen kidolgozott, összhatását tekintve azonban egy dolgon érdeme lenne változtatni. Míg a billegő pontoson hat óránál ül, addig a vele hasonló méretű rugóház egy kicsit elcsúszott, és 11-12 óra között kapott helyet. A szemünk akaratlanul is egyenessel kötné össze a billegő, számlap és rugóház hármasát, de a rugóház középpontja sajnos nem esik rá erre a vonalra. Érdemes lett volna valamilyen optikai trükkel javítani ezen a diszharmónián.

Raymond Weil Freelancer RW1212 Skeleton - PVD és aranyozott felületek
Raymond Weil Freelancer RW1212 Skeleton – PVD és aranyozott felületek

Ettől eltekintve azonban jó néhány érv szól az óra mellett. Ilyen például a sötétben való leolvashatóság lehetősége. Csontvázasított óráknál csak ritkán látják el lumineszcens festékkel a mutatókat, az hogy az indexek is fénylenek, pedig valóban kivételes. Szintén nem túl sűrűn futni bele modern megjelenésű csontvázasított órába ebben az árszegmensben, jellemzően a konzervatív stílus dominál. Persze aki inkább azt a formanyelvet szereti, az is talál magának egy változatot. Ez pedig a harmadik érv az óra mellett. Sokszor ugyanis csak egy változat készült csontvázasított kivitelből, az egységesen 42 mm tokátmérőjű Raymond Weil Freelancer RW1212 Skeleton esetében egyből három közül is választhatunk, amelyek stílusban is látványosan elkülönülnek egymástól. Nem említettük még az óra nyomásállóságát. A 10 bar, avagy 100 méter szintén nem olyasmi, amibe csontvázasított óráknál lépten-nyomon belefuthatunk.

Raymond Weil Freelancer RW1212 Skeleton - három változat, három különböző stílus
Raymond Weil Freelancer RW1212 Skeleton – három változat, három különböző stílus

A változattól függően 2150-2300 eurós ár egy kevéssel magasabb, mint a sima RW1212-es kaliberrel szerelt modellek árai, és közel 50% drágábbak, mint a “mezei” Sellita SW-200-as szerkezettel rendelkező órák. Más csontvázasított órák árához képest azonban igenis versenyképes a Raymond Weil Freelancer RW1212 Skeleton.

www.raymond-weil.com