Greubel Forsey Quadruple Tourbillone Blue

Amikor már egy tourbillon nem elég, érdemes egy pillantást vetni a Greubel Forsey Quadruple Tourbillone Blue modellre. Ebbe egyből két duplát zsúfoltak.

Azt persze el kell ismerni, hogy műszaki szempontból ez pusztán egy újbóli kiadás, hiszen a részben független márka (a Richemont-csoport 20% részesedéssel bír) már 2011-ben előállt ezzel az óracsodával. A négy tourbillon továbbra is két kettős tourbillont jelent, nem pedig ténylegesen négyet. Ezért látunk csak két billegőt. Ugyanakkor mindkét, egy perc alatt körbeforgó tourbillon egy másik, nagyobb ketrecben van, ami négy perc alatt tesz meg egy kört. Természetesen a tourbillonok most is 30 fokos szöget zárnak be a számlap síkjához képest, mert a márka szerint így küszöbölhető ki legjobban a nehézségi erő hatása. Lehet benne valami, mert az órák napi eltérése -1/+2 másodperc közé esik. (Kronométer tanúsítványhoz -4/+6 másodperces értéket kell elérni.)

Greubel Forsey Quadruple Tourbillon Blue - sajnos csak CGI, ezért nem látszódik a fényjáték és a "fekete polírozás", viszont a döntött kettős tourbillonok igen
Greubel Forsey Quadruple Tourbillone Blue – sajnos csak CGI, ezért nem látszódik a fényjáték és a “fekete polírozás”, viszont a döntött kettős tourbillonok igen

Amiért valójában indokolt a Greubel Forsey Quadruple Tourbillone Blue léte – pusztán anyagi megfontolásokon túl – az a díszítése. A márka által csak “fekete polírozásnak” nevezett eljárás, mind a 43,5 milliméteres platina vagy vörösarany tokon, mind a számlapon, sőt, jóformán az összes felületen olyan tökéletes felületet hoz létre, hogy bizonyos szögből még a fény is “elcsúszik” rajta, azaz alig-alig verődik vissza. Sajnos fényképeken ezt meglehetősen nehéz visszaadni, ám akinek lehetősége adódik rá, vegye kézbe, vagy csuklóra az órát, és győződjön meg erről saját szemével is. A polírozást maga Robert Greubel végzi, természetesen kézzel, így nem csoda, hogy mindkét változatból csak nyolc-nyolc példány kerül ki műhelyéből. Meg is kéri az árát: az aranyért 704000, míg a platináért 724000 frankot kell letenni. Nem mintha ez sokat osztana-szorozna, de ez majdnem 100000 frankkal kevesebb, mint amennyit 2011-ben kellett fizetni.

www.greubelforsey.com